Modelový a výkresový prostor

Modelový prostor

V modelovém prostoru modelujeme. Tato věta je přirozená a srozumitelná, pokud pracujeme v trojrozměrném prostoru. Když se pohybujeme pouze v rovině, neříkáme v češtině, že modelujeme, ale kreslíme, upravujeme, prostě pracujeme na výkresu – a jsme přitom v modelovém prostoru. Modelový prostor je tedy prostředí, ve kterém tvoříme kresbu. Je to neomezený trojrozměrný prostor.

V modelovém prostoru jsme vždy, když pracujeme na listu Model. Na listech rozvržení se dostaneme do modelového prostoru poklepáním dovnitř výřezu. V rozvržení se přepínáme do modelového prostoru většinou jen za účelem úpravy zobrazení. Pro větší zásahy do kresby je vhodné se přepnout na list Model. Pokud se výřezy v rozvržení překrývají, je někdy problém přepnout se do modelového prostoru v některém z výřezů. V takovém případě pomůže klávesová zkratka CTRL+R, kterou projdeme cyklicky všechny výřezy. Z modelového prostoru do výkresového se na listech rozvržení dostaneme poklepáním mimo výřezy nebo přepnutím přepínače ve stavovém řádku z  na . Toto tlačítko následuje za tlačíty kreslicích pomůcek a je zobrazeno současně se záložkami lislů rozvržení (Možnosti – karta Zobrazení).

Výkresový prostor

Výkresový prostor (anglicky paper space) je prostředí, ve kterém rozmisťujeme na list papíru to, co chceme tisknout. Různé pohledy na kresbu umístíme na papír prostřenictvím výřezů definovaných na listu rozvržení. Výřezy definované v rozvržení jsou objekty výkresového prostoru. Můžeme měnit jejich velikost nebo je posunovat po papíře jako pohlednice.

Výřezy ale nejsou jediné možné objekty výkresového prostoru. Ve výkresovém prostoru můžeme kreslit, editovat i kótovat. Takže můžeme výstupní výkres opatřit nadpisem, rámečkem či razítkem. Prostorové objekty se snadněji okótují na určitých pohledech v rozvržení. To, co nakreslíme ve výkresovém prostoru není součástí vlastní kresby (modelu), v modelovém prostoru to neuvidíme.

Výkresový prostor je v podstatě dvojrozměrný prostor, neboť pracujeme jen s objekty na papíře. To, co chceme vykreslit, musí být umístěno v tisknutelné oblasti (vyznačena čárkovaně) na stránce.

Ve výkresovém prostoru pracujeme na listech rozvržení. Do výkresového prostoru se dostaneme vždy při prvním přepnutí do rozvržení. Později, při opakovaném přepínání mezi listy a prostory, tomu už tak není. Při přepnutí do rozvržení jsme v tom prostoru, ve kterém jsme byli, když jsme list opustili. Jsme-li ve výkresovém prostoru, je ve stavovém řádku a nitkový kříž se pohybuje po celé ploše papíru (i mimo něj). Jsme-li na listu rozvržení v modelovém prostoru, nitkový kříž se pohybuje jen v aktuálním výřezu, který má silné orámování. Mimo něj se tvar kurzoru mění na šipku.