obrázekobrázekSouřadný systém

 

AutoCAD používá pravoúhlý pravotočivý souřadný systém. Výchozí pevný souřadný systém se jmenuje globální.

Pokud nám globální souřadný systém pro naši práci s výkresem nevyhovuje, vytvoříme si svůj uživatelský souřadný systém. V rovině můžeme potřebovat posunutí počátku souřadného systému nebo i natočení os například kvůli vynášení staničních kót. V 3D prostoru měníme USS během konstrukce poměrně často, abychom získali správnou kreslicí rovinu.

Nově definovaný souřadný systém se automaticky stává aktuální a veškeré zadávané souřadnice se k němu vztahují.

Souřadný systém a výřezy

Při práci v 3D prostoru máme často na obrazovce několik výřezů s různými pohledy na model. Při standardním nastavení proměnné UCSVP (tj. UCSVP=1) se změny souřadného systému týkají jen aktuálního výřezu, v ostatních výřezech se souřadný systém nemění. Souřadný systém je tedy spojen s výřezem. Přechodem do jiného výřezu se může změnit souřadný systém. Při zadávání příkazu je rozhodující souřadný systém aktuální v momentě zadání příkazu. Máme-li tedy na obrazovce výřezy s různými souřadnými systémy, musíme dávat pozor na to, který výřez je aktuální při zadání příkazu.

Určení uživatelského souřadného systému

Uživatelský souřadný systém lze navolit několika způsoby. Můžeme ho odvodit ze stávajícího souřadného systému nebo určit pomocí objektů či podobjektů výkresu, případně sesouhlasit s pohledem.

ikona návrat ke globálnímu SS

ikona návrat k předchozímu SS

ikona posunutí počátku

ikona nové umístění osy z zadáním počátku a bodu na ose z

ikona otočení kolem osy x o libovolný úhel, počátek zůstává na místě

ikona otočení kolem osy y o libovolný úhel, počátek zůstává na místě

ikona otočení kolem osy z o libovolný úhel, počátek zůstává na místě

ikona určení nového SS zadáním tří bodů: počátku, bodu na ose x a bodu na ose y; univerzální a často používaný způsob nastavení SS

ikona sesouhlasení roviny xy s plochou na tělese; podvolby příkazu umožňují ještě před potvrzením otočit SS kolem osy x nebo y o 180°

ikona nastavení SS podle objektu závisí na typu vybraného objektu: např pro kružnici se počátek posune do středu kružnice a osa x bude procházet bodem, kterým jsme ukázali na kružnici

ikona sesouhlasení roviny xy s rovinou kolmou na směr pohledu (rovinou monitoru)

Návrat ke globálnímu systému

obrázek obrázek

Při práci v 3D prostoru bychom měli mít na obrazovce jeden výřez vyhrazený pro globální souřadný systém. V ostatních výřezech pak máme různé souřadné systémy, často takové, že půdorysná rovina leží v některé svislé souřadné rovině globálního systému. Pokud si ve výřezu s globálním souřadným systémem definujeme z nějakého pracovního důvodu jakýkoli uživatelský souřadný systém, měli bychom se po provedení potřebných operací vrátit ke globálnímu systému. Stejně tak, pokud nám vyhovuje práce s jediným výřezem na obrazovce, je třeba si po každé změně souřadného systému hlídat návrat ke globálnímu. Někteří začátečníci se v souřadných systémech dokáží zamotat a výsledkem je třeba lampa, která leží, místo aby stála.obrázek

To, jestli máme ve výřezu globální systém, nám signalizuje nabídka USS pod nástrojem ViewCube. Pomocí této nabídky zároveň globální systém rychle nastavíme.

Souřadný systém a přednastavené pohledy

V AutoCADu je přednastaveno šest ortogonálních pohledů: Horní, Dolní, Levý, Pravý, Přední, Zadní. Tyto pohledy volíme z nabídky výřezu, panelů Zobrazit (karta Výchozí) nebo Pohledy (karta Zobrazit) nebo z nabídky Zobrazit – 3D pohledy. Ve výchozím nastavení pro ortogonální přednastavené pohledy platí, že zároveň s jejich zvolením dojde k natočení souřadného systému tak, aby rovina xy ležela v rovině obrazovky – díváme se do půdorysu nového USS. Např. když zvolíme pohled Přední, pak se současně nastaví souřadný systém, jehož rovina xy bude stejná jako rovina xz globálního souřadného systému.

Dialog Pojmenované USS

Pojmenování souřadného systému

Když si nastavíme souřadný systém, který je pro náš výkres důležitý, a víme, že se k němu budeme v budoucnosti vracet, uložíme si ho tím, že mu dáme jméno. Po nastavení souřadného systému klepneme na tlačítko Šikmá šipka na panelu Souřadnice (karta Výchozí nebo Zobrazit). Zobrazí se dialogové okno. Přepneme na záložku Pojmenované USS. Klepneme myší na aktuální souřadný systém Bez názvu a pojmenujeme ho. Položku Pojmenovaný USS najdeme také v nabídce Nástroje.

Nově (od verze 2013) a rychle se k pojmenování aktuálního souřadného systému dostaneme z kontextové nabídky ikony USS.

Ikona souřadného systému

Ikona souřadného systému nám ukazuje orientaci os aktuálního souřadného systému. Zobrazuje se v levém dolním rohu výřezu nebo v počátku souřadného systému.

Pokud bychom chtěli zobrazení ikony zcela vypnout, musíme do nabídky Zobrazit – Zobrazit – Ikona USS nebo tlačítkem Šikmá šipka na panelu Souřadnice (karta Výchozí nebo Zobrazit) do dialogu USS, karta Nastavení.

Od AutoCADu verze2013 má ikona dvě nové vlastnosti: lze ji označit jako objekt a má kontextovou nabídku (tj. nabídku na pravém tlačítku myši).

Kontextová nabídka ikony USS

Kontextová nabídka ikony souřadného systému

Kontexková nabídka ikony souřadného systému umožňuje:

Ikona souřadného systému jako objekt

Uzly ikony USS

Klepnutím myši označíme ikonu souřadného systému jako objekt. Po označení se zobrazí editační uzly.

Pomocí uzlu počátku můžeme ikonu přesunout a tím zvolit nový počátek souřadného systému. Pro kontrolu nad přesunem je vhodné mít zapnuté zobrazení ikony v počátku.

Uzly ikony USS

Přemisťováním uzlů na souřadných osách souřadný systém otáčíme.

Změna počátku a otáčení souřadných os pomocí uzlů ikony je velmi příjemná možnost nastavení USS i v rovině.


Poznámka. Uživatelé některých stavařských a geodedických profesí potřebují vykreslit objekty zadané v systému JTSK. Protože tento systém je levotočivý, nelze k němu přejít žádnou transformací souřadného systému AutoCADu. Správného vykreslení objektů zadaných v JTSK dosáhneme tak, že jako autocadovou souřadnici x použijeme y z JTSK s opačným znaménkem a jako autocadovou souřadnici y vezmeme x z JTSK rovněž s opačným znaménkem.


Příkaz pro nastavení uživatelského souřadného systému a jeho dostupnost

obrázek

*) Pozn. Ve výchozím nastavení některých pracovních prostorů není panel nabídek zobrazen. Zobrazení panelu nabídek najdeme pod rozbalovací šipkou panelu Rychlý přístup. Panel Rychlý přístup je ve výchozím nastavení úplně nahoře vedle tlačítka aplikace.