Tobogan

Modelování těles a povrchů tažením

Tažení je modelovací operace, která vytváří těleso nebo povrch tažením vybraného profilu podél označené trasy. Při výchozím nastavení příkazu se profil nejprve natočí tak, aby byl kolmo k trase, a pak je teprve podle ní tažen.

Tunel

Tažení podél trasy je operace, jejíž výsledek nás poměrně často nepříjemně překvapí: výsledný objekt je vzhůru nohama nebo posunutý. Např takto:

Tažení chybaTažení chyba

Tato chyba souvisí s tím, že na výsledek tažení má vliv orientace křivek. Vrátíme se zpět a zkusíme příkaz provést znovu s tím rozdílem, že ukážeme dráhu tažení na opačném konci. Také při výběru profilu můžeme zkusit ukázat jiný bod. Dále lze modifikačním příkazem OBRÁTIT změnit orientaci trasy, případně profilu. V některých případech pomůže až přesun profilu na opačný konec trasy.

Volby příkazu umožňují profil během tažení rovnoměrně zvětšovat (zmenšovat) nebo otáčet.

Profil pro tažení i křivku trasy musíme nakreslit před zadáním příkazu TAŽENÍ. Tažený profil a křivka trasy musí být být proporčně a tvarově takové, aby šla operace provést. Pokud se operace tažení nezdaří, podívejte se, zda třeba profil není příliš velký na to, aby mohl „vytočit zatáčky na trajektorii“.

Zda tažením vznikne těleso nebo plocha je dáno typem profilu (uzavřený/neuzavřený, rovinný/nerovinný) a režimem příkazu.

Po zadání příkazu se ještě před první výzvou vypíše informace o nastavení příkazu. Sděluje, zda režim je nastavený na tvorbu těles nebo povrchů a počet vykreslovaných površek na oblých plochách těles (proměnná ISOLINES).

Tunel

Režim příkazu

Režim příkazu je přepínač, který udává, zda tažením uzavřené rovinné křivky či plochy vznikne těleso nebo povrch. Režim nastavujeme jako první věc po zadání příkazu. Navíc platí:

Tunel

Vyvoláme-li příkaz tlačítkem na kartě Výchozí nebo Objem, režim je nastavený na tvorbu těles.

Tlačítko na kartě Povrch spustí příkaz v režimu tvorba povrchů.

Profily

Jako profil pro operaci tažení můžeme vybrat křivku otevřenou i uzavřenou, rovinnou i nerovinnou. Taženým profilem může být i plocha – rovinná nebo jednoduchá nerovinná.

Pro tažení po trase vybíráme ve většině případů jen jeden profil. V případě, že bychom vybrali více profilů, z každého vznikne jeden tažený objekt.

Tunel

Křivky

Nejčastějším profilem pro tažení jsou rovinné křivky.

Tažením rovinné uzavřené křivky může vzniknou těleso i povrch – podle nastavení režimu.

Tažením otevřené rovinné křivky vznikne povrch.

Tunel

Není to příliš časté, ale po dráze lze táhnout i nerovinnou křivku, například 3Dkřivku nebo splajnu, která neleží v rovině. Výsledkem je vždy povrch bez ohledu na to, zda šlo o uzavřenou nebo otevřenou křivku.

Plochy

Pro tažené plochy platí totéž, co pro křivky: Pro rovinnou plochu (oblast, deska, povrch) je typ vzniklého objektu dán režimem pro uzavřené profily. Z nerovinné plochy vznikne vždy povrch.

Hrany těles a povrchů, plochy těles

Kromě samostatně existujících křivek a ploch, lze pro operaci tažení vybrat i hrany těles a povrchů a plochy těles. Vybíráme je s vhodně zapnutým filtrem výběru. Pro typ vytaženého objektu platí stejná pravidla jako pro křivky a plochy.

Tažení se změnou velikosti profilu

Profil se může během tažení podél trasy rovnoměrně zvětšovat nebo zmenšovat. K tomuto efektu využijeme volbu Měřítko. Koeficient měřítka větší než 1 říká, kolikrát je profil na konci tažení větší než na začátku. Koeficient menší než 1 udává míru zmenšení koncového profilu.

Měřítko tažení 2Měřítko tažení 1
  1. Vybereme profil.
  2. Zvolíme možnost Měřítko.
  3. Zadáme koeficient zvětšení, zmenšení.
  4. Ukážeme trajektorii.

Měřítko zvětšení /zmenšení/ se dá upravit i dodatečně ve vlastnostech taženého objektu.

Tažení s otáčením profilu

Zajímavou variantu tažení skýtá možnost otáčení profilu během pohybu podél trasy. Tato možnost se skrývá pod volbou Stoupání. Otáčení profilu se zadává ve stupních (respektive v nastavených jednotkách úhlu). Hodnota 360 znamená otočení profilu jednou kolem dokola.

Stoupání při tažení 3

stoupání 360°

Stoupání při tažení 2

stoupání 360°

Stoupání při tažení 1

stoupání 180°

  1. Vybereme profil.
  2. Zvolíme možnost Stoupání.
  3. Zadáme úhel otáčení.
  4. Ukážeme trajektorii.

Otáčení profilu se používá často s velmi jednoduchou trasou, např. s úsečkou. Vzájemná poloha trajektorie a profilu má výrazný vliv na tvar výsledného objektu (viz obrázek).

Vzájemná poloha taženého profilu a trajektorie.

Nejlepší kontrolu nad výsledkem tažení budeme mít, když si trajektorii a tažený profil nakreslíme ve vzájemné poloze, která odpovídá požadovanému výsledku.

Příkaz Tažení obsahuje dvě volby, kterými lze vzájemnou polohu profilu a trajektorie upravit:

Vyrovnání

Pomocí volby Vyrovnání (hodnota Ano/Ne) můžeme přepínat mezi situací, kdy je profil nejprve natočený kolmo na směr tečny k trajektorii a pak teprve tažen, a kdy je tažen bez tohoto natočení. Tvar výsledných objektů se liší. Výchozí hodnota pro Vyrovnání je Ano, což znamená natočení profilu do kolmé polohy.

Tažení vyrovnánoTažení nevyrovnáno

Základní bod

Jestliže je profil umístěn tak, že se nedotýká trajektorie v některém koncovém bodě, pak je před tažením pomyslně posunut do jejího koncového bodu. Který bod profilu je umístěn do koncového bodu trajektorie, záleží na konkrétní situaci. V případě, že není zapnuto Vyrovnání, může být profil před tažením posunut vůči koncovému bodu trajektorie, i když se ho dotýká. K tomu, abychom si mohli určit, kterým bodem bude tažený profil při pomyslném posunu umístěn do koncového bodu trajektorie, slouží volba Základní bod.

Tažení základní bod 1Tažení základní bod 2

Volbu Základní bod použijeme vždy, když je tažený profil posunován vůči trajektorii jinak, než bychom chtěli.

Pozor, český překlad obsahuje chybu: možnost určit Základní bod vyvoláme písmenem b, nikoli z.


Příkaz a jeho dostupnost

příkaz: TAŽENÍ [SWEEP]

tlačítko: tlačítko Tažení

na kartě Výchozí, panel Modelování; tlačítka pro generování objektů z profilů jsou sbalená pod sebou na druhé pozici v panelu
na kartě Objem, panel Objem
na kartě Povrch, panel Vytvořit

nabídka: Kresli – Modelování – Tažení